PODSUMOWANIE AKCJI WYMIEŃ SIĘ KSIĄŻKĄ
Akcja „Wymień się książką” trwała w dniach od 26.10.2015 do 30.10.2015.
Celem projektu było propagowanie czytania książek wśród uczniów
i społeczności lokalnej
oraz chęci wymieniania się nimi z innymi osobami.
Dodatkowy cel, jaki sobie założyliśmy to zebranie pieniędzy
na powiększenie księgozbioru szkolnego,
poprzez sprzedaż zakładek własnoręcznie wykonanych przez uczniów.
Inicjatywa została poprzedzona rozmieszczeniem plakatów informacyjnych na terenie szkoły oraz w punktach publicznych Żukowa. Miejscem acji był główny hol szkolny, gdzie wspólnie z panią Hanną Gruba, przygotowaliśmy regały na książki. Dyżury na kiermaszu objęli członkowie Samorządu Uczniowskiego. Mieliśmy też darczyńców: panią Karolinę Grześkowiak oraz mieszkańców Żukowa. Podczas akcji „Wymień się książką” każda osoba, która przyniosła książkę mogła wymienić ją bezpłatnie na dowolną inną, będącą aktualnie na stołach kiermaszowych. Księgozbiór kiermaszowy ulegał ciągłym zmianom i chętnie był odwiedzany przez uczniów i osoby dorosłe. Bardzo dużą popularnością cieszyła się sprzedaż zakładek za symboliczną złotówkę. Zostały one wykonane przez uczniów naszej szkoły na lekcjach plastyki, w świetlicy lub w domu. Wiele z nich było bardzo oryginalnych – posiadały motywy kaszubskie i bardzo ciekawe „złote myśli”. Najwięcej zakładek zakupili: Dominika z 5F, Dawid z 3B i pani Beata Klein. Odwiedziły nas też dzieci ze „Szkoły życia”, mieszczącej się obok naszej szkoły. Były one bardzo podekscytowane przeglądaniem wystawionych książek. Z zadowoleniem dokonały wielu wymian.
Po zakończonej akcji, przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów, której wyniki pokazały, że w 100% podobała się uczniom, a w około 95% chciałoby ją powtórzyć. Wiele osób pisało, że książki do wymiany były ciekawe i zainteresowali się nimi. Pieniądze zarobione na sprzedaży zakładek przekazaliśmy na nowe książki do naszej biblioteki.
Moim zdaniem, akcja była naprawdę interesująca, ponieważ pokazała, że książki mogą mieć „drugie życie” i warto się nimi zainteresować.
Martyna Antosik koordynatorka akcji