BIBLIOTEKI

12480049-digital-bookstore-and-library-set.

Biblioteka cyfrowa (internetowa, wirtualna, elektroniczna) to usługa internetowa umożliwiająca udostępnianie e-booków, czasopism elektronicznych, a także odpowiednio przygotowanych (zdigitalizowanych)  tradycyjnych publikacji papierowych – czasopism, książek, map, zdjęć itp. Nazwa nawiązuje do tradycyjnej biblioteki, która wypożyczała zbiory z własnego lokalu. W rzeczywistości biblioteka cyfrowa odpowiada raczej czytelni, do której zbiorów mamy dostęp bez konieczności jej odwiedzenia, gdyż fizycznie i tak nie ma w niej żadnych zbiorów. Trochę to skomplikowane i brzmi niewiarygodnie, ale zapewniam Was, że działa! Po znalezieniu w wybranej bibliotece książki, którą chcecie przeczytać, możecie pobrać jej treść na własny komputer lub przeczytać on line.
Pierwsze biblioteki cyfrowe w Polsce powstawały w latach 90. ubiegłego wieku i dziś działa ich już kilkadziesiąt. Poniżej umieszczone są informacje o wybranych legalnych zbiorach, z których możecie korzystać bezpłatnie.

.

.

Aby przejść do wybranych zbiorów kliknij na ich obrazek.

polona1CBN Polona

Nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej oraz  prezentować zbiory innych instytucji kultury. Składa się z kolekcji tematycznych i zgodnie ze swoją misją zawiera kolekcje prezentujące utwory największych polskich twórców, teksty naukowe, dokumenty, mapy, zdjęcia, czasopisma.

fbc

Federacja Bibliotek Cyfrowych

W swoich zasobach ma  miliony publikacji z bibliotek cyfrowych tworzonych przez polskie instytucje nauki i kultury: biblioteki, uczelnie archiwa, muzea, archiwa. Jej podstawą jest aktualizowana co noc baza danych o obiektach udostępnianych w sieci.

 literatura netLiteratura net

Portal książki elektronicznej oferujący bogaty zbiór tekstów z różnych rodzajów literatury polskiej i obcej. Znaczna część tekstów udostępniona jest bezpłatnie, pozostałe zasoby dostępne są po opłaceniu symbolicznego abonamentu.

.

 

polonistaPolonista

Strona poświęcona lekturom szkolnym. Teksty lektur  uzupełnia baza odsyłaczy do innych stron o podobnej tematyce, bądź też zawierających elektroniczną wersję konkretnej publikacji.

.

.

logogoraStaropolska On-line

Serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej. Zawiera bibliotekę utworów piśmiennictwa staropolskiego oraz towarzyszące im opracowania, materiały ilustracyjne i dźwiękowe, teksty i opracowania na temat historii, filozofii, religii i sztuki w dawnej Polsce. Integralną część serwisu Staropolska stanowi Słownik staropolski.

biblioteka
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej

Projekt Uniwersytetu Gdańskiego zawierający utwory powstałe w różnych okresach historycznych, dostępne bez ograniczeń dla wszystkich użytkowników Internetu dla celów naukowych, dydaktycznych oraz edukacyjnych. Teksty tu zamieszczone opatrzone są materiałem ilustracyjnym np.: portretem pisarza, reprodukcją pierwodruku, notą bibliograficzną, a także szczegółowym opisem bibliograficznym.
Serwis szczególnie przydatny dla uczniów, którzy chcieliby mieć prosty i szybki dostęp do lektur szkolnych.

wolne lektury
Wolne Lektury

Baza tekstów lektur szkolnych podzielona na kategorie: autorzy, epoki, rodzaje i gatunki literackie oraz motywy występujące w literaturze. Lektury szkolne i inne utwory w postaci ebooków, a także baza audiobooków  CzytamySluchajac.pl.

.

.

.

.

.

W wielu księgarniach internetowych oferujących e-booki znaleźć można propozycje bezpłatnych wydawnictw.
Proponuję zajrzeć do ich zasobów.

.

.

bookini
Bookini.pl

2700 darmowych e-książek do pobrania. Są to przede wszystkim klasyczne pozycje literatury polskiej, ale też nie brakuje lektur szkolnych.

Nexto-680x453
Nexto.pl

Księgarnia internetowa proponuje darmowe e-booki do pobrania w rozmaitych wydaniach. Wśród nich dominują powieści znanych i cenionych pisarzy, baśnie, opowiadania.

.

.

.

.

.

publio
Publio

Księgarnia internetowa proponująca e-booki, audiobooki i e-prasę. W bogatej darmowej ofercie klasyka literatury i duży zbiór lektur szkolnych.

.

.

virtualo
Virtualo

Duży zasób darmowych e-książek, w tym klasyka literatury, wiele pozycji z kanonu lektur szkolnych.

.

.

big_woblink-72_01_20120621212310
.Woblink

Księgarnia udostępniająca pokaźną liczbę darmowych e-książek, w tym sporo lektur szkolnych.