«

»

Anna Czerwińska-Rydel w naszej szkole

28 stycznia 2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Anną Czerwińską – Rydel, autorką książek dla dzieci i młodzieży, zdobywczynią wielu nagród literackich. Wzięli w nim udział uczniowie klas III – VI w dwóch grupach. Inicjatorką spotkania była Martyna Antosik, która dotarła do pisarki i zaprosiła na spotkanie
z uczniami naszej szkoły.

Oto relacja Martyny z wizyty naszego Gościa.
Pani Anna opowiadała o swoich książkach, w których pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, często też o muzyce. Spod jej pióra wyszła seria książek o znanych Polakach. W skład jej weszły m.in. „Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie”, „W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”, „Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku”, „Sto tysięcy kartek, opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim”. Gość przybliżył uczniom, jak powstają książki, pisane często pieczołowicie przez wiele miesięcy. Dowiedzieliśmy się o tym, iż aby napisać biografię znanej osoby to najpierw trzeba wiele czasu studiować jej życie, wczuć się w epokę i realia, w których przyszło im żyć, a także poznać bliżej pasję, która wciągnęła ich bez reszty, dopiero potem jest czas na pisanie. Autorka opowiadała, że zawsze lubiła znaleźć się w sytuacji w jakiej był bohater. Gdy pisała książkę o Fryderyku Chopinie musiała pojechać do jego domu, poczuć jego klimat, wsłuchiwać się godzinami w jego muzykę, gdy zaś pisała biografię alpinisty to miała ubrany na sobie sprzęt wspinaczkowy (pierwotnie sama chciała zacząć się wspinać, ale mąż ją od tego odwiódł). Pisarka odpowiedziała też na wiele ciekawych pytań. Jak długo pisze książki?, Ile napisała książek? Skąd czerpie pomysły na nie? Dowiedzieliśmy się, że kocha koty i sama je posiada. Spotkanie pozwoliło nam dowiedzieć się kilku sekretów z życia pisarki.
Na zakończenie każdy mógł otrzymać autograf lub też zakupić książkę w promocyjnej cenie. Bardzo cieszę się, że mógł nas odwiedzić tak wyjątkowy i wspaniały gość. Jeszcze raz gorąco zachęcam wszystkich do czytania książek naszego gościa.

„Lubię białe płatki śniegu, mruczenie kota i ciasteczka migdałowe. Kocham dzieci, muzykę Mozarta i zapach pomarańczy. A bajki przynosi mi poranne słońce!”napisała autorka na swojej stronie.

Martyna Antosik, VId

 s4s6s2s8