«

»

NAJMNIEJSZA KSIĄŻKA NA ŚWIECIE

Pobity został nowy rekord Guinness’a – ukazała się najmniejsza na świecie książka!

 

Książka nosi tytuł „Teeny Ted from Turnip Town”, czyli „Nastoletni Ted z Rzepowa” i powstała w Kanadzie. Jest to napisana przez Malcolma Douglasa Chaplina wierszowana historia o nastoletnim Tedzie, który wygrywa rzepowe zawody na dorocznym książęcym jarmarku. Ponieważ nikt nie chciał opublikować napisanej przez M. D. Chaplina książeczki dla dzieci, postanowił ją wydać brat autora – Robert Chaplin. Naukowcy z Simon Fraser University (SFU): Li Yang i Karen Kavanagh, z którymi współpracował zaproponował, by wydał książkę na microchipie w nanoskali.

Pewnie jesteście ciekawi jak mała jest ta książka?
Baaardzo mała! Ma wymiary 69 x 97 mikrometrów, a jeden mikrometr to …  jedna tysięczna część milimetra! Żebyście mogli to sobie wyobrazić … jest mniejsza od przekroju ludzkiego włosa! Książka posiada swój własny numer ISBN (ISBN-978 -1-894897-17-4), stała się ogólnie dostępna w postaci 100 egzemplarzy, które pochodzą prosto z laboratorium SFU, ale … aby przeczytać tą bajkę potrzebny jest skaningowy mikroskop elektronowy! 30-stronicowa historia Teda została umieszczona na kawałku krystalicznego silikonu w postaci 30 mikrotabliczek. Wykonano je z polerowanych kawałków krystalicznego krzemu o średnich wymiarach 11 x 15 mikrometrów.

Jak wykonano tą książkę?
Otóż naukowcy użyli w ty celu mikroskopu elektronowego i zogniskowaną wiązką jonów galu o średnicy zaledwie 7 nanometrów (nanometr to jedna milionowa część milimetra) wyrzeźbili przestrzeń otaczającą każdą literę. Każda „strona” trochę przypomina puzzle.

Oto kilka przykładowych „stron” najmniejszej książki świata.

                               Tak wygląda cała książka.                                 
          Jej wymiary to 69/1000 mm  x 97/1000 mm                     
Każda strona ma wymiary 11/1000 mm x 15/1000 mm

przechwytywanie5   przechwytywanie4

 

przechwytywanie3przechwytywanie2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Książkowa edycja przygód Teda