«

»

Czy Internet zawsze „mówi” prawdę ?

W pewnej szkole zostaje ogłoszony konkurs na projekt polegający na spopularyzowaniu postaci miejscowego bohatera. Nagrodą ma być atrakcyjny wyjazd do Australii. Projekty ruszyły pełną parą. W Internecie pojawiają się informacje o dokonaniach tytułowego Marczuka, młodym bohaterem interesują się media, a konkurs staje się w wielkim wydarzeniem. Jednakże dla jednego z uczniów jest tylko sposobnością do zemsty na byłym przyjacielu.


Książka Pawła Beręsewicza składa się z dwóch części. Jedna to historia Jana Marczuka, opis jego bohaterskich czynów z czasów II wojny światowej, przedstawianych przez jednego z bohaterów powieści na szkolnym apelu. Równolegle zaś czytelnik zapoznaje się z wydarzeniami dziejącymi się w ciągu ostatnich miesięcy w szkole, poznaje tło konkursu i zagłębia się w konflikty i intrygi snute przez uczniów.

Książka pozastawia w czytelniku pytania o wiarygodność Sieci oraz o to, czy zawsze cel uświęca środki? A także pytanie: czy dla osobistej zemsty można sięgać po wszystkie sposoby, nawet takie jak kłamstwa i manipulacje, które z czasem zaczynają żyć własnym życiem?

Po książkę Pawła Beręsewicza „Wszystkie lajki Marczuka” zapraszam do biblioteki szkolnej!

Iwona Sreberska