Biblioteka cyfrowa (internetowa, wirtualna, elektroniczna) to usługa internetowa umożliwiająca udostępnianie e-booków, czasopism elektronicznych, a także odpowiednio przygotowanych (zdigitalizowanych) tradycyjnych publikacji papierowych – czasopism, książek, map, zdjęć itp. Nazwa nawiązuje do tradycyjnej biblioteki, która wypożyczała zbiory z własnego lokalu. W rzeczywistości biblioteka cyfrowa odpowiada raczej czytelni, do której zbiorów mamy dostęp bez konieczności jej odwiedzenia, gdyż fizycznie i tak nie ma w niej żadnych zbiorów. Trochę to skomplikowane i brzmi niewiarygodnie, ale zapewniam Was, że działa! Po znalezieniu w wybranej bibliotece książki, którą chcecie przeczytać, możecie pobrać jej treść na własny komputer lub przeczytać on line.
Pierwsze biblioteki cyfrowe w Polsce powstawały w latach 90. ubiegłego wieku i dziś działa ich już kilkadziesiąt. Poniżej umieszczone są informacje o wybranych legalnych zbiorach, z których możecie korzystać bezpłatnie.
.
.
Aby przejść do wybranych zbiorów kliknij na ich obrazek.
CBN Polona
Nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej oraz prezentować zbiory innych instytucji kultury. Składa się z kolekcji tematycznych i zgodnie ze swoją misją zawiera kolekcje prezentujące utwory największych polskich twórców, teksty naukowe, dokumenty, mapy, zdjęcia, czasopisma.
Federacja Bibliotek Cyfrowych
W swoich zasobach ma miliony publikacji z bibliotek cyfrowych tworzonych przez polskie instytucje nauki i kultury: biblioteki, uczelnie archiwa, muzea, archiwa. Jej podstawą jest aktualizowana co noc baza danych o obiektach udostępnianych w sieci.
Literatura net
Portal książki elektronicznej oferujący bogaty zbiór tekstów z różnych rodzajów literatury polskiej i obcej. Znaczna część tekstów udostępniona jest bezpłatnie, pozostałe zasoby dostępne są po opłaceniu symbolicznego abonamentu.
.
Polonista
Strona poświęcona lekturom szkolnym. Teksty lektur uzupełnia baza odsyłaczy do innych stron o podobnej tematyce, bądź też zawierających elektroniczną wersję konkretnej publikacji.
.
.
Staropolska On-line
Serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej. Zawiera bibliotekę utworów piśmiennictwa staropolskiego oraz towarzyszące im opracowania, materiały ilustracyjne i dźwiękowe, teksty i opracowania na temat historii, filozofii, religii i sztuki w dawnej Polsce. Integralną część serwisu Staropolska stanowi Słownik staropolski.
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej
Projekt Uniwersytetu Gdańskiego zawierający utwory powstałe w różnych okresach historycznych, dostępne bez ograniczeń dla wszystkich użytkowników Internetu dla celów naukowych, dydaktycznych oraz edukacyjnych. Teksty tu zamieszczone opatrzone są materiałem ilustracyjnym np.: portretem pisarza, reprodukcją pierwodruku, notą bibliograficzną, a także szczegółowym opisem bibliograficznym.
Serwis szczególnie przydatny dla uczniów, którzy chcieliby mieć prosty i szybki dostęp do lektur szkolnych.
Wolne Lektury
Baza tekstów lektur szkolnych podzielona na kategorie: autorzy, epoki, rodzaje i gatunki literackie oraz motywy występujące w literaturze. Lektury szkolne i inne utwory w postaci ebooków, a także baza audiobooków CzytamySluchajac.pl.
.
.
.
.
.
W wielu księgarniach internetowych oferujących e-booki znaleźć można propozycje bezpłatnych wydawnictw.
Proponuję zajrzeć do ich zasobów.
.
.
2700 darmowych e-książek do pobrania. Są to przede wszystkim klasyczne pozycje literatury polskiej, ale też nie brakuje lektur szkolnych.
Nexto.pl
Księgarnia internetowa proponuje darmowe e-booki do pobrania w rozmaitych wydaniach. Wśród nich dominują powieści znanych i cenionych pisarzy, baśnie, opowiadania.
.
.
.
.
.
Publio
Księgarnia internetowa proponująca e-booki, audiobooki i e-prasę. W bogatej darmowej ofercie klasyka literatury i duży zbiór lektur szkolnych.
.
.
Virtualo
Duży zasób darmowych e-książek, w tym klasyka literatury, wiele pozycji z kanonu lektur szkolnych.
.
.
.Woblink
Księgarnia udostępniająca pokaźną liczbę darmowych e-książek, w tym sporo lektur szkolnych.